Paid Advertisement
Elimination of Ticket-by-Internet program
First Published - 04/27/2018 - 10:24AM

Due to declining internet ticket sales, Metra is eliminating the Ticket-by-Internet program – which includes recurring orders and one-time sales of Monthly Passes and 10-Ride Tickets on its website. The last day to purchase a Monthly Pass (July) via this program will be June 20 and the last day to purchase a 10-Ride Ticket will be June 30. This action is part of a continuing effort by Metra to identify ways to reduce expenses. Please see alternate purchasing options here.

Last Updated - 05/14/2018 - 3:06PM

2017-2018 Winners

Thank you to everyone who participated in the Twelfth Annual Metra Safety Poster and Essay Contest.

Congratulations to the 2017-2018 Contest Winners

Top Participating School

Robert Crown Elementary, Wauconda

First Place Essay

K-4 Division —  Rumaysa Siddiqui, 4th Grade, Sunnydale Elementary, Streamwood
5-8 Division —   Jad Farhat, 5th Grade, Elmer H. Franzen Intermediate School, Itasca
9-12 Division — Grace Roberts, 9th Grade, Lyons Township High School, Western Springs

First Place Poster

Kindergarten — Nathaniel Sihwan Chae, Christian Heritage Academy, Northfield
1st Grade   —   Jiin Kim, Henry Winkelman Elementary, Glenview
2nd Grade —     Gia Choudhary, White Eagle Elementary, Naperville
3rd Grade —     Kate Levenshteyn, Pritchett Elementary, Buffalo Grove
4th Grade —     Habin Park, Glenview School of Arts, Glenview
5th Grade —     Javier E. Aranda, Ridge Circle Elementary, Streamwood
6th Grade —     Ksenia Baatz, The Avery Coonley School, Downers Grove
7th Grade —     Yebin Park, Glenview School of Arts, Glenview
8th Grade (TIE) —  Aaliyah Merrick, St. Agnes Catholic School, Chicago Heights
8th Grade (TIE) —  Whitney Madler, Lincoln Middle School, Mount Prospect
9th Grade —     Charles Choi, John Hersey High School, Arlington Heights
10th Grade —  Hannah Bae, Adlai E. Stevenson High School, Lincolnshire
11th Grade —  Kate Hoekstra, Lyons Township High School, LaGrange
12th Grade —  Ivo Komornicki, Naperville Central High School, Naperville
 
Second Place Poster

Kindergarten — Jaya Wong, Madison School, Hinsdale
1st Grade —    Claire Na, St. Mary School, Buffalo Grove
2nd Grade —    Levi Boyle, Lincoln Elementary, Saint Charles
3rd Grade —    Harry Kim, Maplebrook Elementary, Naperville
4th Grade —    Rachel Redden, Glenview School of Arts, Glenview
5th Grade —    Kyuri Moon, Ivy Hill Elementary, Buffalo Grove
6th Grade —    Nikita Jurcenko, Geneva Middle School North, Geneva
7th Grade —    Michael Choi, Thomas Middle School, Arlington Heights
8th Grade —    Baeyoung Yoo, Northbrook Junior High, Northbrook
9th Grade —    Ilhana Kisija, Niles North, Skokie
10th Grade —  Lauren Toepper, Woodstock High School, Woodstock
11th Grade —  Rachel Visick, Glenbard South High School, Wheaton
12th Grade —  Maya Ben Dror, Highland Park High School

Third Place Poster

Kindergarten — Marko Schmid, John Laidlaw Elementary, Western Springs
1st Grade —     Arlyne J. Aranda, Parkwood Elementary, Hanover Park
2nd Grade —    Aaron S. Ahn, White Eagle Elementary, Naperville
3rd Grade —     Hyunsoo B. Lee, Prairie Elementary, Buffalo Grove
4th Grade —     Lilian Huang, Glenview School of Arts, Northbrook
5th Grade —     Lena Esther Chae, Glen Grove Elementary, Glenview
6th Grade —     David Aranda, Parkwood Elementary, Streamwood
7th Grade —     Julia Levenshteyn, Aptakisic Junior High, Deerfield
8th Grade —     Gabriel Delgado, Beecher Junior High, Beecher
9th Grade—      Ysabelle Pinpin, Whitney M. Young High School, Chicago
10th Grade —  Lindley Wiesner, Lake Forest High School, Lake Forest
11th Grade —  Sabreen Abdulla, Mather High School, Chicago
12th Grade —  Stella Tsogtjargal, Gemini Junior High, Glenview

Honorable Mention Essay

K-4 Division — Nivedh Mhahesh, 2nd Grade, Gwendolyn Brooks Elementary, Aurora
K-4 Division — Kyra Jordan, 4th Grade, Homeschooled, Naperville
5-8 Division —  Kevin Xue, 5th Grade, Monroe Elementary, Hinsdale
5-8 Division —  Molly Kudlacz, 5th Grade, St. Francis Xavier, LaGrange
5-8 Division —  Bridget Gannon, 5th Grade, St. Francis Xavier, LaGrange
9-12 Division— Simone Hoekstra, 9th Grade, Whitney Young High School
9-12 Division— Ryan Grunsten, 12th Grade, Fenwick High School
9-12 Division— Vito McCord, 12th Grade, Benito Juarez Community Academy

Honorable Mention Poster

Kindergarten
Anna Y. Lee, Willow Grove Early Learning Center, Buffalo Grove

1st Grade
Wynston Sun, Lane Elementary, Hinsdale
Hyunseo Ahn, Meadowbrook Elementary, Northbrook

2nd Grade
Uliana Shvydkoy, Madison Elementary, Hinsdale

3rd Grade
Justin Zheng, Pleasant Hill Elementary, Palatine
Grace Ahn, Ivy Hill Elementary, Buffalo Grove
Dianne Park, Kildeer Elementary, Long Grove

4th Grade
Weronika Jaworska, Washington Elementary, Schiller Park
Alison Chung, Glenview School of Arts, Glenview
Lydia Kim, Shabonee Elementary, Northbrook

5th Grade
Kallie Wang, Skinner North, Chicago
Kaylee Ahn, Prairie Elementary, Naperville
Lucian Kim, Shabonee Elementary, Northbrook

6th Grade
Emily Mia Fernandez, Old Orchard Junior High, Skokie
Joshua Zheng, Pleasant Hill Elementary, Palatine

7th Grade
Olivia Ahn, Washington Elementary, Naperville
Paul Bae, Northbrook Junior High, Northbrook

8th Grade
Jonah Rivera, Westchester Middle School, Westchester

9th Grade
Simah Riaz, Homeschooled, Lombard

10th Grade
Huzaira Tayab, Mather High School, Chicago
Helenna Gu, Naperville North High School, Naperville
Joanne Kim, Glenbrook North High School, Northbrook

11th Grade
Iris Gan, Gevena High School, Geneva
Azareah Carson, Plainfield South High School, Plainfield

Yasmin Esteves, Mather High School, Chicago

12th Grade
Brittany Ruff, Woodstock High School, Woodstock
Cameron Duncan, Oak Park River Forest High School, Oak Park
 

Paid Advertisement